Poznaj  kilka ciekawostek na temat swoich włosów.

1. Na głowie rośnie średnio 100-150 tys. włosów.

2. W ciągu całego życia z jednego mieszka włosowego wyrasta nam średnio 20-30 włosów.

3. Włos składa się z rdzenia, kory i osłonki, na którą składają się m.in. łuski włosów spojone tłuszczowym spoiwem.

4. Liczba mieszków włosowych jest zaprogramowana genetycznie, dlatego nie jesteśmy w stanie zagęścić z natury rzadkich włosów. Jesteśmy w stanie pobudzić włosy do wzrostu tylko wtedy, gdy staną się rzadsze na skutek niewłaściwej pielęgnacji czy niedożywienia, o ile nie doszło do zaniku mieszków.

5. Mieszki kształtują się już w 3 miesiącu życia płodowego.

6. Włos składa się w 80%-85% z keratyny i w 10%-15% z wody, natomiast pozostałą część stanowią pigmenty, lipidy i minerały.

7. Za kolor naszych włosów odpowiada melanina. Występuje we włosach w postaci ziarnistej (eumelanina – barwnik czarnobrązowy) i rozproszonej (feomelaniana – barwnik żółtoczerwony).

8. Włosy szybciej rosną latem niż zimą (promienie UV stymulują włosy do wzrostu).

9. Włosy blondynek są z reguły gęstsze i cieńsze niż włosy brunetek, których jest mniej, ale są za to grubsze i mocniejsze.

10. Przekrój poprzeczny włosów prostych jest okrągły, natomiast kręconych owalny.

11. Włosy odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Organizm najpierw zaopatruje w składniki odżywcze organy wewnętrzne, a dopiero resztki trafiają do włosów, skóry i paznokci – gdy jest ich mało, włosy zaczynają wypadać, skóra staje się ziemista, a paznokcie miękkie i łamliwe.

12. Łupież wywoływany jest przez żyjące na skórze grzyby Malassezia, które żywią się wydzieliną gruczołów łojowych (im więcej łoju, tym więcej grzybów i tym większe ryzyko powstania łupieżu).

13. Zdrowy i gruby włos jest w stanie wytrzymać obciążenie o wadze 160-250 g! Cienki zaledwie 25-40 g.

14. Każdego dnia tracimy ok. 80-100 włosów i jest to całkowicie normalnie. Prawidłowo, w stanie wzrostu (anagen) jest ok. 80-85 % włosów, w fazie przejściowej (katagen) 0,5-1 %, a w fazie spoczynku (telogen) 15-20 %.

15. U kobiet w ciąży, pod wpływem wysokiego stężenia estrogenów, mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu, dlatego też włosy nie wypadają. Po porodzie poziom estrogenów znów zaczyna spadać, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać – zarówno te „zaległe”, jak i „obecne”.

16. Podcinanie końcówek nie sprawia, że włosy zaczynają szybciej rosnąć.

Dodaj komentarz